A NEVELŐSZÜLŐSÉGRŐL

Kérjük olvassa el figyelmesen az alábbi segítő írásukat.

 Amennyiben mégis további kérdései lennének, kérjük ne habozzon - vegye fel munkatársainkkal a kapcsolatot, akik készséggel segítenek Önnek mindenben.

KI LEHET NEVELŐSZÜLŐ?

Nevelőszülő az a személy lehet, aki

a) 24.  életévét betöltötte,

b) nem áll cselekvőképességet érintő gondnokság és támogatott döntéshozatal hatálya alatt,

c) büntetlen előéletű (Gyvt. 10/A.§ szerinti speciális erkölcsi bizonyítvány)

d) a gondozásába helyezett gyermeknél legalább tizennyolc, de legfeljebb ötven évvel idősebb,

e) személyisége, egészségi állapota és körülményei alapján alkalmas a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődésének biztosítására és a családjába történő visszakerülésének vagy örökbefogadásának támogatására, valamint a gyermek, fiatal felnőtt életkori szükségleteiből adódó feladatoknak az ellátására,(személyes beszélgetés, pszichológusi vizsgálat, háziorvosi igazolás, környezettanulmány alapján) így különösen:

- fizikailag, pszichésen a jelentkező és a vele egy háztartásban lévő nagykorú hozzátartozó is alkalmas
- otthona, környezete alkalmas a gyermekek fogadására
- házastársa, élettársa hozzájárul a nevelőszülői tevékenység folytatásához

f) megfelel a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony egyes kérdéseit szabályozó kormányrendeletben meghatározott képesítési előírásoknak:

- a nevelőszülői felkészítő tanfolyamon (60 órás) eredményesen részt vett, tanúsítványt szerzett, vagy nevelőszülői OKJ-s képzésben részt vesz és a "Befogadott gyermek ellátásának alapfeladatai" követelménymodulját sikeresen elvégezte, vagy OKJ-s nevelőszülő szakképesítéssel rendelkezik

-2015. 07. 01.-től elfogadható a 60 órás képzés tanúsítványa, az OKJ-s képzésben való részvétel esetén a fenti követelménymodul elvégzése, az OKJ-s szakképesítés során, vagy KOP képzéseben szerzett oklevél

g) Magyarországi Baptista Egyház értékrendjét elfogadja, tiszteletbe tartja.

A nevelőszülővé válás menete

  1. Jelentkezés személyesen, írásban vagy telefonon
  2. Személyes beszélgetés (alapvető adatok, motiváció, hozzáállás, lakáskörülmények stb.)
  3. Környezettanulmány készítése az alkalmasság megállapítása érdekében. (A hálózat által a jogszabályi előírásoknak megfelelés szempontjából, míg a Nemzeti Védelmi Szolgálat részéről a Kifogástalan életvitel ellenőrzése, Gyvt. 2. és 3. melléklet) 
  4. 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány bemutatása (speciális erkölcsi bizonyítvány, Gyvt. 10/A.§)
  5. Háziorvosi vélemény bemutatása (háztartásban élő valamennyi családtagnak szükséges)
  6. Pszichológiai alkalmassági vizsgálat (a nevelőszülőnek jelentkezőt a Belügyminisztérium erre létrehozott főosztálya vizsgálja Budapesten, míg a  vele közös háztartásban élő valamennyi nagykorú családtagot a hálózat saját pszichológusa hallgatja, vizsgálja meg. A pszichológusi vizsgálat térítésmentes) 
  7. Részvétel a 60 órás felkészítő tanfolyamon, melynek végén a Tanúsítvány átvétele.
    A képzés időtartama kb. 6 hét. Tanfolyam két részből áll:
    - Döntéselőkészítő tanfolyam (időtartama kb. 4-5 hét, heti egy alkalom)
    - Nevelőszülői tanfolyam (időtartama 1 hét, a hét minden munkanapján)
    A képzés díját a működtető fizeti, abban az esetben, ha a nevelőszülő 1 évig vállalja, hogy Hálózatunknál végzi hivatását.
  8. Tanfolyamot elvégzett nevelőszülő szolgáltatói nyilvántartásba vétele.
  9. Első gyerekkihelyezéssel egyidejűleg keret-, valamint kiegészítő megállapodás megkötése.
  10. Vállalni kell, hogy az első gyermek elhelyezésétől számítva 2 éven belül megszerzi a szükséges nevelőszülői végzettséget - képesített vagy szakképzett nevelőszülővé válik, egy 240 órás KOP képzés elvégzésével
  11. Évente továbbképzésen kell részt vennie
  12. A nevelőszülőt a nevelőszülői tanácsadó folyamatosan segíti munkájában
  13. Saját kiskorú gyermekeit is beszámítva legfeljebb 6 gyermek és fiatal felnőtt együttes ellátását biztosíthatja. Ha saját kiskorú gyermekről háztartásában nem gondoskodik, akkor legfeljebb 5 gyermek és fiatal felnőtt együttes ellátását biztosíthatja. Indokolt esetben - így különösen testvérek együttes elhelyezésénél - a fentebb említett gyermeklétszámtól el lehet térni.

A nevelőszülő alapvető feladatai

- Otthonában biztosítja a gyámhivatali határozat alapján a gyermek nevelését, gondozását, teljes körű ellátását, törvény által meghatározott esetekben a gyermekvédelmi gyám mellett bizonyos gyámi feladatok ellátását.

- Gondoskodik a gyermek oktatásáról, képzéséről,

- Felkészíti a gyermeket az önálló életvezetésre,

- A gyámhivatali határozat alapján biztosítja a gyermek vérszerinti szülőkkel való kapcsolattartását. 
A nevelőszülő a gyámhatóság határozata alapján biztosítja az általa nevelt gyermek kapcsolatát a kapcsolattartásra feljogosított szülőjével és közeli hozzátartozóival. A kapcsolattartás helyszínét a gyámhivatal jelöli meg, amely elsősorban semleges helyszín, így például a Benita Gyermekvédelmi Szolgáltató hivatalos helyisége, helyi gyermekjóléti központ, területi gyermekvédelmi szakszolgálat kapcsolattartó helyisége, de bizonyos vármegyékben a nevelőszülő háztartása is.

- Elősegíti a gyermek visszakerülését a vérszerinti családhoz, vagy ha ez nem lehetséges, segíti örökbefogadó családhoz kerülését.

- Vállalhatja a gyermek nagykorúsága után is gondozását, lakhatásának biztosítását (utógondozói ellátás).

- Együttműködik a szakemberekkel (hálózatunk szakemberei, gyámhivatalok, gyermekjóléti szolgálatok,  stb.), így különösen a gyermekvédelmi gyámmal.

A nevelőszülőnél elhelyezett gyermek törvényes képviseletét a gyermekvédelmi gyám látja el, aki az illetékes vármegyében a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat munkatársa.

- A gyermekvédelmi gyám kezdeményezheti a gyámhatóságnál egyes gyámi feladatok ellátására a nevelőszülő gyámként történő kirendelését, ha a nevelőszülő már legalább két éve saját háztartásában neveli a gyermeket, nincs folyamatban eljárás a nevelésbe vétel megszüntetésére, a nevelőszülő vállalja a gyermek törvényes képviseletének ellátását. Ebben az esetben a nevelőszülő gyámi tevékenysége következő feladatokra korlátozódik:

- Eljár a gyermek személyes okmányainak beszerzése érdekében, kéri a gyermek közgyógyellátásra való jogosultságának megállapítását és a gyermek tartózkodási engedélyének meghosszabbítását.

- Törvényes képviselőként nyilatkozatot tesz a gyermeken végzendő egészségügyi beavatkozásokhoz,

- Eljár a gyermek iskolai beíratása, tanulói jogviszonyának, magántanulói jogállásának létesítése, megszüntetése ügyében.

KERESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!